Bazárové WEBy

Bazárové WEBy

…ako sa nestať obeťou podvodníkov operujúcich na web stránkach sprostredkujúcich inzerciu použitého tovaru?

Obľúbenosť nákupu rôzneho tovaru prostredníctvom inzerátov zverejnených na rozličných bazárových WEB stránok má nesporne narastajúcu tendenciu. Ponuka zánovných vecí dostupných často za veľmi zaujímavé ceny je lákadlom pre stále väčší počet nakupujúcich. Nie vždy je však takáto obchodná ponuka seriózna a čestná a môže sa za ňou skrývať pokus o podvod.

 

Častými prípadmi sú situácie, kedy inzerujúci/predávajúci v následnej komunikácii „vyláka“ od svojej potenciálnej obete zálohu (výšky záloh sa rôznia podľa druhu ponúkaného tovaru v sumách a to od desiatok až po stovky EUR) a okamihom zaplatenia zálohy komunikácia končí. Tovar nie je nikdy dodaný, predávajúci ďalej nekomunikuje – neodpovedá na opakované pokusy o vysvetlenie prečo tovar ešte nebol dodaný. Ako sa takémuto nepríjemnému zážitku vyhnúť?

 

Je potrebné všímať si niekoľko základných rysov poukazujúcich na možnú nekorektnosť ponuky a teda by Vás mali viesť k zvýšenej opatrnosti:

  • extrémne lákavá cena ponúkaného tovaru v porovnaní s cenami obvyklými na trhu
  • v inzeráte nie je uvedený žiadny kontakt okrem e-mailovej adresy
  • často sa opakujúce inzeráty rovnakého  znenia s rôznymi e-mailovými adresami na tom istom bazárovom webe alebo na rôznych bazárových weboch
  • väčší počet inzerátov ponúkajúcich rôzne veci s rovnakým e-mailovým kontaktom
  • predávajúci požaduje zaslanie zálohy na bankový účet alebo zaslanie tovaru na „dobierku“ (samozrejme s falošnou identitou odosielateľa)

 

Čo teda robiť aby ste sa nestali obeťou podobného podvodu?

  • zabudnite na lákavé inzeráty v ktorých nemáte možnosť overiť si kto je predávajúcim (komunikuje výhradne e-mailom, odmieta poskytnúť telefónne číslo, odmieta osobné stretnutie či možnosť obhliadnuť si ponúkaný tovar) 
  • overte si referencie na predávajúceho – často Vám mnohé o danej e-mailovej adrese poskytnú internetové vyhľadávače či sociálne siete – za pár minút tak môžete zistiť, či niekto už nemal skúsenosť s týmto „predávajúcim“ a jeho praktikami
  • zásadne v prípade inzerátov z bazárových serverov odmietnite platbu vopred – ponúknite predávajúcemu iné možnosti:
    • osobné stretnutie spojené s obhliadnutím stavu ponúkaného tovaru a platbou „na ruku“
    • zaslanie tovaru na dobierku spoľahlivou a identifikovateľnou prepravnou službou
  • ak sa rozhodnete takýto tovar aj napriek riziku objednať na dobierku – pri preberaní zásielky skontrolujte jej obsah a doručujúcemu zaplaťte až po skontrolovaní obsahu doručeného balíka – vo svete sa vyskytol rad prípadov „falošných doručovateľov“ – prekvapenie keď v balíku za ktorý ste zaplatili po rozbalení nájdete miesto vytúženého notebooku tehlu či inú náhradu rozhodne nepatrí medzi potešujúce

 

Na záver dobrá rada:

Ak sa už stanete obeťou podobného podvodu, neberte riešenie do vlastných rúk. Aj keby  sa Vám náhodou podarilo získať informácie o totožnosti predávajúceho – ponechajte radšej riešenie na orgány činné v trestnom konaní. Jednak získaná informácia nemusí byť korektná (nie všetko čo je napísané v diskusiách na sociálnych sieťach je pravda) a jednak riešením „na vlastnú päsť“ si môžete vyrobiť viac problémov než by ste očakávali. Jednoducho ak sa  už stalo, podajte trestné oznámenie.

A nezabudnite si daný inzerát a prebiehajúcu komunikáciu zdokumentovať.

 podpis

 

 

Vyjadrite váš názor v komentároch