TOP10 autorov súťaže Informačná bezpečnosť, ja a moja škola

Lukáš Laššák, ZŠ s MŠ Diviaky nad Nitricou

Môj článok k téme Informatická bezpečnosť, ja a moja škola začnem slovami známej a mne veľmi obľúbenej piesni od Simi Martausovej: „IPhone, smartfony, muflóny, asi sa v tom už strácam, zazvoní, zazvoní, zazvoní je z toho. kuca paca!“.

Toľko pravdy je v tej piesni, aj preto ju mám veľmi rád. Som žiak piatej triedy a Informatiku ako predmet mám celkom rád. Dozvedáme sa tam o práci na PC, o bezpečnej práci na internete, čo je vhodné , prípadne nevhodné. Učili nás aj to, koľko času sa denne môžeme venovať práci na PC a internetu, aby to nemalo zlý dopad na náš zdravý vývin.

Prišiel Covid a STOP všetkému, učeniu sa v škole, stretávaniu sa s kamarátmi, navštevovaniu akýchkoľvek miest, na ktoré sme boli zvyknutí. Ostal nám len PC, internet a komunikácia prostredníctvom neho. Ja si nesťažujem, mne sa to dokonca zatiaľ veľmi páči.


V škole na hodine Informatiky sme sa dozvedeli okrem iného aj o kladoch pri práci s internetom. Veď je super, že pomocou internetu môžeme pohodlne nakupovať, platiť účty ( teda rodičia), môžeme sa aj rozprávať prostredníctvom videohovoru, četovať, písať si a jasné, že aj zabávať sa prostredníctvom digitálnych hier.


Často si asi nedokážem uvedomiť aj tie zápory , ktoré internet priniesol. Stále sa hovorí, že môžeme byť závislí, že môžeme dokonca ochorieť, že nám môže niekto ukradnúť identitu a že nám môže PC napadnúť nejaký vírus. Celkom tomu ešte nerozumiem, ale, keď to hovoria rodičia a učitelia, asi majú pravdu. Mám to v mysli a budem si dávať pozor. Nepridávam, žiadne fotky, nezadávam žiadne čísla na internet a pod.


Často počúvam od rodičov, starých rodičov ako žili, keď ešte neboli PC, internet a mobily tak rozšírené. Priznám sa, rád by som sa pozrel do ich sveta a nemusel by som mať strach z tých nástrah na internete.


Pamätám si, že keď som bol ešte malý chlapec, chodil som tuším do prvej triedy, moja sestra si chcela niečo kúpiť na internete a kamarátka jej poradila, že nech zoberie mamine kreditnú kartu, zadala číslo kreditky na internet a mamine pravidelne sťahovali peniaze za niečo, čo sme ani fyzicky nevideli. Bolo z toho doma veľké haló, sestru to samozrejme veľmi mrzelo, mamina sa snažila situáciu nejako zachrániť. Bolo to dosť ťažké a zlé. Myslím, že moja sestra sa veľmi poučila a ja tiež, aj keď som nič zle nespravil. Budem mať navždy strach nakupovať cez internet. Pravdepodobne ja ani nič nekúpim cez internet.


PC a internet sú v tejto dobe veľmi dôležité a uvedomujem si, že aj práca s nimi a ochrana súkromia je najdôležitejšia zo všetkého. Budem sa snažiť správať sa zodpovedne pri práci s PC, mobilom, aby som chránil nielen seba, ale i svoju rodinu a školu.

Vyjadrite váš názor v komentároch