Byť rodičom dospievajúceho, alebo mladého dospelého človeka v dobe internetu môže byť niekedy celkom náročné. Najmä pri súčasných možnostiach online „randenia“. Zatiaľ čo tínedžer môže „objaviť lásku svojho života“ prostredníctvom mobilnej aplikácie, aj mladší dospelí ľudia sa často dostávajú do veľmi nepríjemných situácií v online prostredí – a to niekedy iba vďaka vlastnej nerozvážnosti.
Pomocou dodržiavania nasledujúcich zásad zaistíte aspoň základnú prípravu svojich detí na riskantný svet online zoznamiek.
1. Používať zabezpečenú identitu
Táto zásada sa môže zdať nadbytočná, avšak verte, že podvodníci sú veľmi kreatívni a presvedčiví, keď sa pokúšajú získať niečie údaje. Učte svoje deti, aby nikdy neposkytovali čísla účtov, používateľské mená a heslá komukoľvek, koho poznajú iba virtuálne. Peniaze sa zásadne neposielajú neznámym ľuďom, i keď ich bude niekto presviedčať, že sa jedná o mimoriadnu, núdzovú situáciu.
Vaše deti by tiež nemali zverejňovať svoje celé meno, dátum narodenia, adresu ani iné osobné údaje, až kým si nebudú istí, že poznajú človeka, s ktorým rozprávajú.
2. Dodržiavať zásady bezpečnosti na sociálnych sieťach
Mnohé aplikácie počas registrácie nového používateľa overujú jeho identitu napr. pomocou Facebook-u. Z toho dôvodu zobrazia niektoré, na Facebooku dostupné informácie aj potenciálnemu podvodníkovi. Je potrebné obmedziť tieto zdieľané informácie aktualizovaním nastavení ochrany osobných údajov na Facebooku či iných sociálnych sieťach a zdieľať o sebe čo najmenej citlivých informácií.
Ak vašim deťom nie je príjemné, že zoznamovacia aplikácia je prepojená s ich Facebook účtom, radšej nech vyskúšajú inú zoznamovaciu aplikáciu, ktorá im umožní prihlásiť sa aj bez prepojenia prihlasovacích účtov.
3. Poznať sa pred osobným stretnutím
Mladí dospelí by sa mali ubezpečiť, že sa nedajú zlákať do vzťahu skôr, než si dôveryhodným spôsobom neoveria človeka, s ktorým majú do činenia na online zoznamke. Ak nadobudnú čo i len najmenší pocit, že niečo nie je v poriadku, so svojim online proťajškom by sa stretnúť nemali.
Chatovanie prostredníctvom videa je jeden z dobrých spôsobov, ako sa dá overiť, že osoba, s ktorou hovoria, je naozaj tou osobou, za ktorú sa vydáva. Ak niekto odmietne Skype, alebo FaceTime rozhovor, môže niečo tajiť – nech už má na to akokoľvek dobrú výhovorku.
4. Overiť si minulosť
Ak mladí ľudia, ktorí sa zoznámili v on-line prostredí, plánujú aj následné osobné stretnutie, nič nebráni tomu, aby si najprv položili niekoľko otázok, týkajúcich sa dôveryhodnosti. Môžu sa vzájomne overiť prostredníctvom starších fotografií, prípadne použiť vyhľadávacie nástroje. Ak výsledkom vyhľadávania budú fotografie, ktoré sú priradené iným účtom na sociálnych sieťach, potom proťajšok tieto fotografie s veľkou pravdepodobnosťou ukradol od niekoho iného.
5. Ak stretnutie, potom iba bezpečné
Zabezpečte, aby sa „rande“ uskutočnilo počas dňa, na verejnom priestranstve.
Vaše deti by si zoznamovacie stretnutie nemali organizovať u vás doma. A samozrejme, ani oni by nemali ísť na prvú návštevu ku úplne neznámym ľuďom.
Deti by mali vopred informovať kamarátov alebo rodinu, kde sa budú počas stretnutia nachádzať. A pre každý prípad by mali mať v každej chvíli pripravenú stratégiu ukončenia stretnutia.
Rovnako by nemali súhlasiť s odvozom v cudzom aute, kým svoj proťajšok nepoznajú. Bezpečnejšie je riadiť auto sám, alebo poprosiť o odvoz vás, alebo kamaráta a stretnúť sa až na dohodnutom mieste.
Zároveň platí aj zásada, že v množstve je sila. Preto treba zvážiť aj stretnutie v skupine svojich známych.
6. Dôverovať priateľom a rodine
Ak vy, alebo priatelia vašich detí, máte akékoľvek pochybnosti o plánovanom stretnutí, vaše dieťa by si malo prinajmenšom vypočuť vaše rady. Tí, ktorých sa situácia priamo netýka majú totiž zvyčajne racionálnejší pohľad a názor na možné stretnutie. Zatiaľ čo vaše deti môžu byť príliš zaslepené vzrušením z očakávaného stretnutia na to, aby si uvedomovali možné varovné signály.
7. Dôverovať vlastným inštinktom
Ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, pravdepodobne to v poriadku naozaj nie je.
Vaše deti nemajú žiadnu povinnosť stretnúť sa s niekým, s kým sa spoznali len v aplikácii alebo webovej zoznamke a to ani vtedy, presnejšie – najmä vtedy nie, keď ich proťajšok nástojčivo trvá na stretnutí, alebo je rozladený, či nahnevaný, ak vaše dieťa nesúhlasí so stretnutím.
Ak je vaše dieťa požiadané o stretnutie, v ktorom by sa necítilo komfortne, alebo si nie je celkom isté, má právo navrhnúť iný spôsob stretnutia a malo by byť so svojimi obavami k vám úprimné. Každý rozumný a pre vaše dieťa dôveryhodný dospelý človek jeho obavy pochopí.
Zabezpečte, aby ste mali vzájomne dohodnutý tajný výraz, nejaké slovo, ktoré vaše dieťa bude môcť použiť napríklad v textovej správe alebo vysloviť ho v telefonáte vám alebo svojmu kamarátovi, pokiaľ počas stretnutia nadobudne dojem, že sa nachádza v nebezpečnej, alebo nekomfortnej situácii a potrebuje vašu pomoc.
Najdôležitejšou vecou, ktorú môžete urobiť ako rodič je – vytvoriť dôveryhodný vzťah medzi vami a vašim dieťaťom. Mali by ste mať otvorený dialóg s vašimi deťmi o bezpečnosti v online prostredí. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste vášho tínedžera či mladého dospelého uistili, že sa s vami môže o online zoznamovaní kedykoľvek porozprávať a rátať s vašou podporou.
Z pôvodného článku autorky Hilary Bird:
„7 Rules Your Teens Should Follow While Online Dating – Stay Safe Online“
uverejneného na portáli StaySafeOnline
voľne preložil Ivan Makatura
“Published with kind permission of Hilary Bird”
Vyjadrite váš názor v komentároch