Simona Talarčíková, Evanjelické gymnázium J.Tranovského, Liptovský Mikuláš
Vedomosť a uvedomelosť o existencii informačnej bezpečnosti by dnes rozhodne nemala nikomu chýbať. Väčšinou ani nechýba, avšak na nešťastie nie každý jej plnohodnotne chápe, keďže pochopiteľne aj tento pojem sa formuje s prichádzajúcimi novými IT technológiami. Ako iste vieme, informačná bezpečnosť je veľmi dôležitým a v dnešnej dobe celkom bežným aspektom našich životov.
Vďačíme tomu hlavne pokročilým technológiám, ktoré výrazne mobilizovali našu spoločnosť. Vo väčšine prípadov rozhodne k lepšiemu, naša medicína sa posunula a urobila pár veľkých krokov k zlepšeniu životného štandardu ľudí. Taktiež nemožno nespomenúť umelú inteligenciu, ktorá sa každým dňom zdokonaľuje.
Avšak netreba zabúdať aj na tú odvrátenejšiu časť týchto pokrokov. Keďže každý chceme ísť s dobou je potrebné, aby sme vôbec poznali všetky riziká žitia v tejto dobe a nie len tie príjemné a zdanlivo krásne záležitosti. Pretože či si to už chceme priznať alebo nie, vždy sa nájdu takí ľudia, ktorý tieto úžasné výdobytky dnešnej doby určitým spôsobom zneužijú. Ich hlavným motívom sú samozrejme peniaze. Čo je veľmi smutné je že často krát platí, že nelegálne biznisy zarobia viacej peňazí ako tie legálne. Domnievam sa, že práve preto si veľa ľudí vyberá takúto cestu a veľakrát sa stretneme s tým, že ako prostriedok používajú internet. Pri extrémnych prípadoch sa tieto nelegálne biznisy často rozbiehajú na takzvanom darkwebe. Pri zase iných prípadoch sa k porušeniu napr. informačnej bezpečnosti dostanete úplne bežnou formou a to cez najpoužívanejšie média dnešnej doby, cez sociálne siete.
Tak ako mnohí z vás aj ja sa považujem za aktívneho používateľa sociálnych sietí. Rada by som sa s vami podelila o moju nie práve najpríjemnejšiu skúsenosť s porušením informačnej bezpečnosti. Príčinou bol jeden fake účet na Facebooku. Stalo sa mi to už pred pár rokmi, bola som ešte len na základnej škole a na sto percent vás môžem uistiť, že o pojme informačná bezpečnosť ani chýru, ani slychu. Samozrejme bola som mnohokrát varovaná pred ,,zlými ľuďmi na internete„. Avšak nevedela som ešte ako veľa vecí funguje a na čo konkrétne si dávať pozor.
A tak som jedného dňa potvrdila žiadosť o priateľstvo, človekovi ktorého som absolútne nepoznala. Prečo som to urobila ? Videla som, že pár mojich priateľov ho má tiež v priateľoch, tak prečo by som nemohla aj ja ? Plus mal v popise, že je to fotograf a redaktor celkom známeho časopisu Emma, takže o to viac som chcela mať takéhoto údajne zaujímavého a úspešného človeka v priateľoch. Po pridaní do priateľov sa celkom dlhú dobu nič nedialo, teda až pokým mi neprišla od neho správa :
Po tejto konverzácií, som oboznámila obidvoch rodičov o situácií a spoločne sme sa rozhodli, že najlepšie bude kontaktovať magazín Emma. S redaktorkou magazínu Emma som si vymieňala správy na Messengeri, neskôr sme prešli na e-mail. Bola veľmi ochotná so mnou komunikovať, vôbec nebrala tento problém na ľahkú váhu, keďže išlo o veľmi nevhodné správanie ich údajného fotografa a redaktora. Napokon tento fake účet mohol im ako redakcie Emmy veľmi uškodiť napr. poškvrnením ich dobrého mena. Nakoniec som už len obdržala správu, že sa tento problém bude riešiť s políciou. Osobne som musela polícií zodpovedať na pár otázok.
Pevne verím, že ak by ste sa nejakou nešťastnou náhodou ocitli v podobnej situácií budete vedieť ako reagovať. Na záver moja jediná a najdôležitejšia rada je neriešiť túto situáciu individuálne a vždy si vypýtať alebo vyhľadať pomoc. Riešiť problémy spoločne nie je nikdy zlá voľba.
Vyjadrite váš názor v komentároch