Krádeže notebookov – nočná mora digitálnej doby

Krádeže notebookov – nočná mora digitálnej doby

Majetková kriminalita nie je novým fenoménom, ale v súčasnej informačnej dobe predstavuje rad zásadných problémov, ktorým ste vystavený v okamihu keď Vám niekto ukradne napr. notebook.  Zásadným problémom v takejto situácií je skutočnosť, že notebook obvykle obsahuje aj rad dát často nenahraditeľnej ceny – strategické údaje z podnikania, zoznamy klientov, fotografie a videosnímky osobného charakteru.

V porovnaní s iným typom majetkovej kriminality môže byť v tomto prípade škoda aj niekoľkonásobne vyššia než je hodnota odcudzeného zariadenia. V prípade krádeže mobilného zariadenia (notebook, netbook, tablet a pod) je nutné brať do úvahy nie len náklady na zakúpenie nového, ale aj ďalšie potenciálne škody:

  • hodnotu dát uložených v  odcudzenom notebooku – vyčísliteľnú napríklad nákladmi pre znovuzískanie týchto dát
  • riziko zneužitia týchto dát (konkurenciou, neprajníkmi..) – často neodhadnuteľné a nevyčísliteľné a často až likvidačné

Vyvstáva otázka ako sa brániť, ako predchádzať riziku. Technológií, ktoré by viedli k zníženiu tohto rizika bolo za éru mobilných zariadení vyskúšaných neúrekom.  Jedným zo zaujímavých riešení  je nová verzia známeho bezpečnostného produktu ESET Smart Security  vo svojej verzii 6, ktorá uzrela svetlo sveta koncom minulého roka .  Medzinými novinkami priniesla aj revolučnú technológiu nazvanú ANTI-THEFT, ktorá zásadne môže pomôcť lokalizácií  i ochrane strateného (obvykle ukradnutého notebooku).  Princíp vychádza z jednoduchej myšlienky – vedieť, kde sa môj chránený notebook nachádza a získať čo najviac použiteľných informácií následne postúpiteľných orgánom činným v trestnom konaní

.NB_kradez

 

Postup veľmi jednoduchý postavený na troch krokoch:

  1. inštalácia ESET Smart Security 6 na notebook/notebooky
  2. aktivácia funkcie Anti-Theft
  3. vytvorenie účtu na my.eset.com

 

V prípade krádeže len označíte na svojom chránenom účte notebook ako ukradnutý a tým aktivujete služby lokalizácie strateného notebooku, kedy  systém zaháji chránenú komunikáciu s Vašim notebookom a poskytne rad ďalších funkcionalít:

  1. možnosť sledovania polohy notebooku
  2. sledovanie aktivít na notebooku zasielaním snímkov obrazovky a WEB kamery notebooku
  3. jednosmerné zasielanie správ na pozadí – zaslanie správy nálezcovi, ktorá sa mu zobrazí na pracovnej ploche
  4. ochrana reálnych účtov na notebooku, ktoré by mohli obsahovať citlivé údaje.

 

Jaroslav Oster

prevencia@infoconsult.sk

Vyjadrite váš názor v komentároch