TOP10 autorov súťaže Informačná bezpečnosť, ja a moja škola

León Šikorský, Evanjelické gymnázium J.Tranovského, Liptovský Mikuláš

Informačná bezpečnosť pre mňa ako študenta gymnázia neznamená veľmi veľa, alebo aspoň som sa o ňu veľmi nezaujímal. Keďže ale strávim podľa môjho múdreho telefónu pri obrazovke v priemere viacej ako tri a pol hodiny denne, a teraz, v dobe keď musíme ostať doma prakticky pripútaní pri počítačoch a vzdelávať sa prostredníctvom nich, strávim na internete okolo dvanásť hodín denne. Práve preto je informačná bezpečnosť nesmierne dôležitá, aj keď si to hneď neuvedomíme.

Svet je obklopený informáciami. Sú všade okolo nás, či už pravdivé alebo nepravdivé, falošné či ozajstné, dobré alebo zlé. Niekedy býva ťažké rozoznať, ktorej veci na internete veriť. Pre nás, mladých, je orientácia na internete jednoduchšia ako pre staršie generácie, keďže sme s tomto „svete“ vyrastali od malička. Aj napriek tomu je znalosť v tomto odvetví pre mladých ľudí dôležitá. Bohužiaľ, veľa mladých ľudí sa stretáva na internete s ukradnutím súkromných údajov, obťažovaniu, vydieraniu, a iných problémov. Na základnej škole som sa s učením informačnej bezpečnosti vôbec nestretol, jedine čo som postrehol, bol plagát, ktorý bol spojení s kyberšikanou, ale učitelia nám nikdy nevysvetlili podstatu. Mrzí ma, že sa o tomto na školách viacej neučí. Deti by to určite zaujímalo a pomohlo do budúceho života. Ako ale docieliť, aby boli deti v tejto téme vzdelaní? Určite by sa mali témy ako informačná bezpečnosť dať do povedomia už od malého veku, aby aj deti boli pozorné na internete. Ako som už spomínal, zatiaľ sa to nedeje. Školy by mohli pre deti urobiť nejaké semináre/ prednášky s odborníkom z oblasti informačnej bezpečnosti. Študentov by to určite zaujalo, a dalo by im to nové myšlienky. Po takejto prednáške by profesori mohli dať žiakom napísať krátku esej/úvahu, kde by študenti o tejto téme ešte viacej rozmýšľali a vyjadrili vlastné názory a postrehy.


Na mojej strednej škole je to skvelé. Na začiatku tohto roka sme sa hneď začali venovať téme informačná bezpečnosť. Spomínali sme si, čo všetko zahŕňa naše osobné vlastníctvo, čiže osobné údaje, informácie, názory, fotky, a mnoho ďalších. Ná základe tejto znalosti tu stojí otázka – „Ako predísť tomu, aby sa naše osobné veci nedostali do zlých rúk?“ Základom je, že by sme mali byť na internete ohľaduplní a dávať si pozor na každom kroku. Ak otvoríme nejakú webovú stránku, ktorá má zvláštny vzhľad a nie je zabezpečená, je najlepšie stránku hneď zatvoriť a pozrieť sa na dôveryhodnú stránku, či na nej nie sú o danom webe zmienené informácie alebo recenzie . Veľmi dobrý nápad je nainštalovanie takzvaného antivírusového softvéru do počítača, či mobilu. Veľa z týchto programov sú zadarmo inštalovateľné z internetu Najlepšiu ochranu pred vírusmi a zlodejstvom na internete ponúkajú platené programy, ako napríklad veľmi úspešná Slovenská firma Eset. Tieto softvéri dokážu náš počítač či telefón ochrániť pred sťahovaním vírusu, ktorý by poškodil našu technickú vychytávku. Taktiež nás „antivírusi“ dokážu ochrániť pred vkročením na nebezpečnú stránku, ktorá by mohla ukradnúť osobné údaje človeka.
Na to, aby naše informácie neboli zneužité a použité proti nám, by sme mali pre to spraviť aj my sami. Sociálne siete už prakticky vládnu svetu. Pomáhajú nám pri každodennom živote, môžeme tam vidieť, ako sa našim kamarátom alebo príbuzným darí v živote. No aj tu nastáva problém.

Niektorí ľudia dávajú o sebe na sociálnych sieťach až príliš veľa informácií. Mali by sme sa vyhýbať statusom, ako napríklad „Akurát sedíme v lietadle a ideme s rodinou na dva týždne na dovolenku“. Takýto príspevok môže nejakému zlodejovi padnúť do oka a dať mu voľnú cestu ku vykradnutiu domu. Internet a najmä sociálne siete sú taktiež plné takzvaných trollov. Internetový troll je človek, ktorý si väčšinou vytvorí falošný účet, a naschvál zdieľa nepravdivé, provokatívne príspevky. Taktiež vytvára a zúčastňuje sa na hádkach v diskusiách pod príspevkami, na blogoch, či online denníkmi. Takýto troll sa snaží človeka rozčúliť, aby na jeho provokatívne správy zareagoval. Trollovia sú veľmi často spojení s kyberšikanou a zosmiešňovaním ľudí na internete. Dávnejšie som pozeral dokument o Ruských trolloch, ktorých platí vláda, aby šírili proruskú propagandu a hovorili dezinformácie o západnom svete. Tento dokument ma veľa naučil, a zistil som, že internet je ešte mocnejšie miesto ako som si doposiaľ myslel. Prekvapilo ma najmä, že internetoví trollovia môžu byť platení, a to dokonca vládou štátu.


Informačná bezpečnosť je v dnešnom rýchlom svete veľmi dôležitá. Ľudia by mali byť v oblasti informačnej bezpečnosti vzdelaní, aby vedeli čomu sa na internete vyhýbať a ako sa správať. Najlepšie je začať s učením tejto témy na školách, aby deti už od mala vnímali rôzne stránky internetu.

Vyjadrite váš názor v komentároch