5 vecí ktoré by ste mali vedieť o bezpečnosti na Facebooku!

5 vecí ktoré by ste mali vedieť o bezpečnosti na Facebooku!

Facebook má viac ako 1 miliardu aktívnych užívateľov, každý používateľ na ňom priemerne strávi 27 hodín mesačne. Mark Zuckenberg a jeho spoločnosť si (vraj) dobre uvedomuje aké bezpečnostné riziká prináša zverejňovane osobných údajov na jeho sociálnej sieti.

S popularitou prichádza aj veľká zodpovednosť a preto by sa mal Facebook snažiť udržať vaše dáta v bezpečí za každú cenu.  Pozrime sa spoločne, akým spôsobom sa môže útočníkovi podariť získať kontrolu nad vaším účtom na Facebooku

Najbežnejšie vektory útokov:

  • Vírusy alebo trójske kone so vzdialenou správou
  • Session Hijacking a infikovanie súborov Cookies
  • Phishing a metódy sociálneho inžinierstva
  • DNS Spoofing
  • Bruteforce útoky na vaše heslo (tzv. útoky hrubou silou)
  • Krádež prístupového tokenu k Facebook aplikáciám
  • Fyzické odchytenie hesla použitím hardvérových a softvérových keyloggerov a mnohé iné

 

Základným a neustále spomínaným pravidlom bezpečného účtu /kdekoľvek/ je silné a unikátne heslo. O heslách sme už písali v článkoch Nech Vás sila (hesla) sprevádza , Heslá a inšpirácia alebo Heslá, sociálna manipulácia s heslami, dvojfaktorová autentizácia .

 

Ako nám Facebook pomáha chrániť náš účet?

 

Notifikácie facebooku a povolenie na prihlásenie

Ak sa niekomu podarí získať vaše heslo k Facebooku a pokúsi sa prihlásiť, budete o tom informovaní v prípade, že máte zapnuté notifikácie. Facebook nám dáva možnosť kontrolovať prístupy k nášmu Facebook účtu z rôznych zariadení. Povolenie na prihlásenie môžete využiť ak sa prihlasujete do účtu z nového zariadenia, prístupový kód Vám bude zaslaný v SMS správe na váš mobilný telefón. Tento kód vám je zaslaný tiež v prípade, že sa snažíte pripojiť z novej siete. Bez neho sa do účtu nedostanete, avšak aj tu môžeme vidieť malý zádrhel, ak má niekto prístup k vášmu smartfónu, nič mu nestojí v ceste prihlásiť sa do vášho účtu.

Druhou možnosťou sú notifikácie o prihlásení, vám poskytujú prehľad o tom, či sa niekto chce prihlásiť z nerozpoznaného alebo nového zariadenia. Ak tieto 2 nástroje skĺbite, môžete byť jednoducho a rýchlo informovaní o každom prihlásení do vášho účtu.

Screenshot Notification Facebook

Povolenia aplikácií

Určite všetci poznáte malé okno, ktoré vám vyskočí vždy, keď si stiahnete novú aplikáciu do smartfónu alebo ak sa prihlasujete do nejakej služby pomocou vášho Facebook účtu. Pri každej takejto žiadosti skontrolujte, o aké informácie aplikácia žiada a aké dáta má v pláne stiahnuť. Nezabudnite tiež pravidelne mazať povolenia pre aplikáce, ktoré už dlhší čas nevyužívate…

Facebook application

Dôveryhodné kontakty

Mnoho služieb poskytuje možnosť nastaviť záložný email alebo telefónne číslo, na ktoré je zaslaný bezpečnostný kód ak si náhodou chcete obnoviť heslo. Na tento email alebo číslo vám nepríde nové heslo ani link na obnovu hesla. Dostanete iba kód, ktorým overíte to, či ste legitímna osoba ktorá chce obnoviť heslo na Facebooku.

Facebook contacts

 

Poverený kontakt

Facebook nedávno prišiel s mierne morbídnou možnosťou, t.j. nastaviť zodpovednú osobu, ktorá má prístup k vášmu digitálnemu účtu ak náhodou umriete. Aj po vašej smrti bude váš účet plný osobných dát, ktoré sa môžu týkať vašej rodiny alebo priateľov, ktoré môže niekto zneužiť. Nechajte niekoho komu dôverujete zmazať váš účet.

Facebook

 

Malware skener na Facebooku

V júni 2015 sa Facebook spojil s bezpečnostnou spoločnosťou Kaspersky. Spoločne vyvinuli nástroj, ktorý dokáže identifikovať a odstrániť malware z vašich počítačov. Pokiaľ nepoužívate žiaden antivírusový softvér, Facebook vám môže pomôcť nájsť škodlivý softvér vo vašom počítači.

My Vám však odporúčame bezpečnostné riešenia od spoločnosti ESET. Pokiaľ sa pridáte do našej skupiny Prevencia IT kriminality  na Facebooku a lajknete našu Facebookovú stránku Preventista, máte nárok na 10% zľavu z produktov ESET-u pri objednávke od nášho partnera Info consult, s.r.o. Ak tak urobíte, kontaktujte nás prosím na info@preventista.sk s predmetom správy „Preventista Antivirus“.

 

 

Veríme, že Vám náš krátky článok priniesol trošku svetla do temných zákutí bezpečnosti na Facebooku. Ktoré z uvedených možností ochrany využívate? Povedzte nám o nich v komentároch pod článkom!

 

Tomáš Paulus 🙂

 

Voľný preklad

6 Things You Should Know About Facebook’s Security!

Vyjadrite váš názor v komentároch