A opäť tu máme dovolenkovú sezónu – cesty do zahraničia, more, voda, slnko, koktailové poháre s dáždničkami, radosť oddych…. a k tomu mobilné telefóny, tablety, notebooky. Niekto aby mohol pracovať kým, niekto pre zábavu, niekto len tak aby nestratil spojenie so svetom…. rozhodli sme sa aktualizovať a rozšíriť článok publikovaný pred dvomi rokmi.
Než odídete nemusí to vedieť celý svet
Pred odchodom si položte si otázku, či skutočne potrebujete vybubnovať do celého sveta kam práve odchádzate resp. kam ste práve dorazili. Je fajn, že Vaši priatelia budú vedieť že ste mimo aktívneho diania a že na víkendovú grilovačku s Vami nemusia počítať…ale Možno kolegovi urobíte radosť keď bude vidieť ako fajn sa máte na pláži, možno…. ale… Ale takáto informácia môže byť mierne problematická najmä ak ju zverejníte na svojom verejnom profile sociálnej siete. Aké nemilé môže byť Vaše prekvapenie keď takúto informáciu pochopí niekto cudzí ako pozvánku na prehliadku Vášho bytu či rodinného domu spojenú s voľným výberom „upomienkových“ predmetov vyššej hodnoty. V odbornej terminológií sa takáto „návšteva“ nazýva vlámanie a výber predmetov „krádež“.
Bytoví zlodeji v dnešnej dobe aktívne monitorujú sociálne siete – vďaka naivite používateľov sú tieto siete plné informácií, ktoré im napomáhajú v tipovaní bytov a domov vhodných pre vlámanie. Informácie o vybavení bytu, fotografie, „reportáže“ z práve prebiehajúcej dovolenky pri mori a rad ďalších – toto všetko sú informácie o ktorých by ste mali veľmi vážne uvažovať či ich zverejníte prostredníctvom sociálnych sietí.
Napríklad aj z toho dôvodu, že okamihom zverejnenia nad nim strácate akúkoľvek kontrolu – nikdy nemôžete tušiť kto z Vašich priateľov a ich priateľov a ďalších (skúste si nakresliť pyramídu kde každý ďalší má len 5 priateľov – budete prekvapení) sa ich rozhodne posunúť ďalej s ďalším komentárom, ktorý môže vyvolať ďalšiu diskusiu doplňovanú o ďalšie „spoľahlivé“ informácie o Vás a Vašom majetku, Vašich zvyklostiach a podobne.
A dobrá rada – podiskutujte so svojimi deťmi koľko ich priateľov na sociálnej sieti už vie o Vašom termíne a lokalite dovolenky… a pokúste sa im vysvetliť v čom je to problematické. Vrátiť sa z dovolenky do vykradnutého domova asi nie je snom žiadneho dovolenkára, preto zvažujte či práve sociálna sieť je ideálnym miestom na odkazy podobného charakteru.
Druhá dobrá rada – preštudujte si detailne svoju poistnú zmluvu, ktorou ste si poistili svoj byt/dom. Hľadajte hlavne pasáže, kde ste sa zaviazali „utajiť“ informácie podobného charakteru. Poľahky sa Vám môže stať, že poisťovňa odmietne plniť škodu spôsobenú vlámaním z dôvodu porušenia zmluvných podmienok na Vašej strane. Súdny spor v tomto prípade nemusí dopadnúť vo Váš prospech.
Hotelové (verejné) wifi v dovolenkových destináciách
Nepitvajme tu ich kvalitu, spoľahlivosť. Každý určite disponujete radom vlastných skúseností súvisiacich s rýchlosťou, stabilitou a všeobecne použiteľnosťou rôznych free wifi v hoteloch, hotelíkoch, penziónoch, reštauráciách, baroch, plážach a podobne. Niekto má skúsenosti pozitívne, niekto negatívne. Možno ste už zažili nepríjemné prekvapenie, kedy po úspešnom pripojení nedokážete odoslať mail, lebo daná sieť figuruje v SPAM listoch ako šíriteľ nevyžiadanej pošty (SPAM) a bezpečnostné systémy operátorov príjem e-mailov z takéhoto zdroja jednoducho blokujú. Alebo skúsenosti kde prenos siete ide rovnako rýchlo ako obsluha v tatranských hoteloch. Je ale pár vecí, ktoré by ste si mali v rámci „surfovania na hotelových či všeobecne verejných free wifinách“ radšej premyslieť a v rámci možností nerobiť.
Úplne elementárna a prvá myšlienka:
vypnite automatické pripájanie k wifi sieťam na svojich zariadeniach a pripájajte sa manuálne
Nie je wifi ako wifi
Než sa k nejakej sieti manuálne pripojíte overte si čo je to za sieť. Prečítajte si vývesné nástenky v hoteloch alebo nápisy na recepcii, prípadne sa opýtajte. To že sieť ku ktorej sa idete pripojiť má názov hotela v ktorom práve sedíte ešte nemusí znamenať, že ide naozaj o oficiálnu sieť hotela a nie o podstrčenú sieť dovolenkujúceho útočníka.
Nebojte sa opýtať priamo – mnoho hotelov má dnes okrem verejnej (otvorenej) siete aj zabezpečenú sieť pre svojich hostí a prístupové heslo poskytujú na požiadanie. Niekde bezplatne, niekde za stanovenú prípadne dohodnutú cenu. Na túto sa tiež vopred informujte, aby Vás celonočné pozeranie filmov mierne nezaskočilo.
Fotografie „pre kamaráta“
Leto, voda, voľný čas – láka k uvoľneniu ostražitosti. Milé slečny, dievčence, dámy ak Vás náhodou v návale radosti z pobytu pri mori a v stave posmelenia niekoľkými long-drinkmi napadne, že by ste mali svojmu kamarátovi, ktorý sa nemohol vybrať k moru spolu s Vami spríjemniť chvíľky aspoň nejakou tou odvážnejšie ladenou fotografiou či krátkym videom zaslaným cez internet – určite to nerobte prostredníctvom hotelovej free wifi. Keď neodoláte, potom sa nečudujte ak sa na Vás pri bazénovom bare bude nasledujúce dni divne usmievať nejaký mladík o ktorom keby ste sa informovali vysvitne, že sa stará ho počítačové siete okolitých hotelov. Nehovoriac o tom, kde všade môžu podobné fotografie skončiť a kedy sa s nimi môžete opätovne (možno s menším nadšením) stretnúť. Alebo to môže byť rovnako niektorý z hotelových hostí znalý problematiky.
Home banking – ZABUDNITE
Vykonávanie bankových úhrad prostredníctvom elektronického bankovníctva Vašej banky z inteligentného mobilného telefónu cez free wifi zaraďte do kategórie extrémne zlých nápadov. Identifikačné údaje, ktorými je overované Vaše prihlásenie a tiež následná verifikácia platby, rovnako ako rad prenášaných dát sa v takomto nekontrolovanom prostredí môžu dostať veľmi jednoducho a možno zámerne do rúk útočníka, ktorý takto získa možnosť odcudziť finančné prostriedky z Vášho účtu alebo využiť Vaše osobné údaje. Ak už musíte používať elektronické bankovníctvo počas dovolenky, tak sa pripájajte prostredníctvom Vášho operátora a to aj za cenu dnes zvýšených poplatkov a stále fungujúci roaming.
Podozrivé aktivity na bankových účtoch okamžite riešte
Odporúčame pred odchodom na dovolenku (ak to už nemáte) zabezpečiť SMS notifikáciu pohybov na Vašich bankových účtoch a do batožiny si pribaľte aj telefónne číslo na Vašu banku. Akonáhle prebehne počas Vašej dovolenky nečakaný pohyb na účte (najmä výber) ku ktorému nie je reálny dôvod – ihneď kontaktujte banku. Ak by náhodou šlo o neoprávnenú transakciu (prevod) existuje istá šanca, že banka prevod ešte zastaví.
Zabezpečte svoje mobilné zariadenie
Nezabudnite na kvalitný bezpečnostný systém inštalovaný na Vašom zariadení, nech je to už mobilný telefón, tablet, notebook. Pomôže Vám ochrániť Vášho miláčika pred rôznymi nepríjemnými infiltráciami (vírusmi a inou háveďou), ale rovnako Vám môže pomôcť lokalizovať Vaše stratené v horšom prípade ukradnuté zariadenie.
Ak potrebujete poradiť so správnym výberom, nastavením alebo hľadaním cenovo optimálneho a nenáročného bezpečnostného riešenia – píšte info@preventista.sk radi Vám pomôžeme, poradíme.
Prajem Vám krásne dovolenkové obdobie a čím menej problémov s internetovým pripojením počas dovolenky.
Ak máte záujem dostávať aktuálne informácie priamo do Vašich mailových schránok odoberajte náš bezplatný newsletter – stačí zaregistrovať Vašu e-mailovú adresu na odber newslettra – vpravo hore na stránke.
Zaujímavé zdroje
Pomôcť Vám pri vysvetľovaní témy školopovinným deťom môže aj pekne spracovaná rozprávka z projektu OVCE.SK – rozprávka Hlásna trúba http://sk.sheeplive.eu/fairytales/hlasna-truba
Odkazy kde o tejto téme písali v predošlých obdobiach:
http://krimi.eurozpravy.cz/26236-bytovi-zlodeji-slidi-na-facebooku-aby-vedeli-kdy-uderit/
Vyjadrite váš názor v komentároch