V tretej časti sme oslovili našu aktívnu členku, autorku článkov pre náš portál Evu Markovú. Analyzuje, školí, publikuje, venuje sa výskumu… a vo voľnom čase vymýšla aktivity v rámci nášho OZ.
Zdroj obrázku: AI Microsoft Copilot Designer, 2024
Každý podobný rozhovor začíname podobne a tak sa nevyhneme tejto otázke ani dnes. Čo Teba osobne priviedlo do sveta kybernetickej bezpečnosti a kde si našla to svoje „miesto“.
Moja cesta začala výberom témy bakalárskej práce na vysokej škole (tuctová odpoveď, že?). Každopádne je to tak. Od toho momentu sa veci začali rozvíjať rôznymi smermi. Oblasť kybernetickej bezpečnosti ma stále viac zaujímala, najmä keď som si uvedomila, že sa človek nemusí venovať len jedinej činnosti – je to oblasť plná rôznorodých výziev, ktoré ponúkajú príležitosti zapojiť sa do viacerých aktivít (či už vzdelávanie, výskum alebo operatívna činnosť). Vtedy som si uvedomila, že toto by mohla byť tá správna cesta pre mňa. Postupne som rozširovala svoje obzory a dnes pôsobím ako bezpečnostný analytik v spoločnosti ESET a zároveň ako doktorand v odbore Informatika na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde som v poslednom ročníku.
Pred pár rokmi si sa stala členkou nášho OZ. Čo bolo tým „motivačným“ bliknutím, ktoré priniesli rozhodnutie vyplniť a zaslať prihlášku?
Už nejaký čas som premýšľala nad tým, že by som chcela robiť niečo navyše. Jedného dňa mi z ničoho nič napadlo, že by som si mohla podať prihlášku. Vnímala som, že OZ Preventista sa aktívne venuje osvete v oblasti kybernetickej bezpečnosti, a chcela som sa do toho zapojiť. Písanie článkov a prednášanie ma baví, rovnako ako samotné zvyšovanie bezpečnostného povedomia. Vo všeobecnosti si totiž môžeme všimnúť, že osveta v tejto oblasti nie je veľmi rozšírená, aj keď v súčasnosti už viacero tímov a spoločností pracuje práve na zvýšení povedomia o bezpečnosti či už zamestnancov alebo aj širokej verejnosti. Úprimne, nebola som si istá, či ma príjmu, ale nakoniec sa to podarilo, a za to som veľmi vďačná.
Nie je tajomstvom, že si pomerne aktívna aj vo vzdelávaní mládeže v témach informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Aký je Tvoj názor na aktuálny stav bezpečnostného povedomia mladých?
Snažím sa vždy, keď mám príležitosť, odovzdať svoje poznatky, a to nielen mladým ľuďom. Mladí si však často neuvedomujú, že podvody, podvodníci a útočníci sú prítomní aj v ich digitálnom svete. Preto, keď pripravujem prednášku pre mládež, vždy sa snažím zdôrazniť témy, ktoré sú pre nich relevantné – napríklad malvér v hrách, podvodné e-shopy, či najnovšie aj deepfake. Verte alebo nie, práve vtedy naozaj vedia odložiť mobil a začať počúvať. Samozrejme, nechcem tvrdiť, že všetci mladí nemajú o týchto veciach prehľad, ale mnohí ani netušia, že napríklad aj hry alebo sťahovanie z neznámych zdrojov môže byť veľmi nebezpečné.
Trochu samochvály neuškodí – predstav nám aspoň jeden projekt z tohto súdka na ktorý si hrdá.
Najviac hrdá som na projekt, ktorý sme spustili minulý rok v novembri. Je to však zatiaľ malým tajomstvom, a nechcem čitateľov pripraviť o moment prekvapenia, keď ho oficiálne predstavíme. Preto zatiaľ nebudem prezrádzať detaily, ale ostaňte v strehu. 😊
Prezradíme na Teba, že v OZ Preventista stojí Tvoja tvorivosť za myšlienkou v rámci ktorej vznikol seriál ….nauč svoju babičku ako rozpozná podvody na internete. Prečo si myslíš, že je dôležité venovať sa práve seniorným skupinám?
V televízii aj v rôznych článkoch často vidíme, že starší ľudia sa stávajú obeťami rôznych podvodov. Myslím si, že to je často preto, lebo nemajú dostatočný prehľad o digitálnom svete a jeho fungovaní. Cieľom tohto seriálu bolo preto jednoduchou a zrozumiteľnou formou vysvetliť niektoré spôsoby, ako tieto podvody rozpoznať. Uvedomujem si však, že mnohí seniori ani nevyužívajú internet, alebo ho využívajú, ale nemajú prehľad o rôznych bezpečnostných hrozbách. Preto je myšlienka za týmto projektom taká, že deti či vnúčatá môžu starším generáciám „ľudskou rečou“ vysvetliť, ako sa chrániť pred podvodmi v digitálnom svete.
Základom toho, čo seriál chcel cestou študujúcej mládeže posunúť seniorom bolo aj „pochopiteľné“ podanie navonok zložito pôsobiacej oblasti nazvanej OSINT. Skúsme byť v tomto projekte aj trochu edukatívny – mohla by si čitateľom priblížiť v skratke o čo ide, prípadne upriamiť pozornosť na niektorý z Tvojich edukatívnych článkov alebo prednášok, ktoré sú k tejto problematike verejne dostupné?
OSINT (Open Source Intelligence) existuje už veľmi dlho, ale tento pojem sa stal populárnym až v posledných rokoch. V skratke ide o techniky a nástroje na zhromažďovanie, koreláciu a analýzu informácií z verejne dostupných zdrojov, ako sú napríklad internet, médiá, verejné záznamy či sociálne siete. Tieto dáta môžu byť o osobách, firmách, zariadeniach či iných verejne prístupných informáciách.
Priblížme si to na dvoch príkladoch:
- Vyhľadávanie informácií o osobe: Predstavme si, že niekoho potrebujeme preveriť pred stretnutím. Pomocou OSINT techník môžeme skombinovať informácie z jeho sociálnych sietí, verejných príspevkov a profesionálnych profilov, aby sme si vytvorili obraz o jeho aktivitách či zručnostiach.
- Skúmanie zraniteľností v zariadeniach: Predpokladajme, že chceme vedieť, aké zariadenia sú pripojené k verejnej sieti. Pomocou OSINT môžeme získať informácie o tom, aké zariadenia sú aktívne a či majú nejaké bezpečnostné slabiny, ktoré by mohli byť zneužité.
Ak by som mala upriamiť pozornosť na konkrétny článok alebo prednášku, určite by som spomenula práve sériu článkov z už vyššie zmieneného seriálu. Jeden z týchto článkov nájdete tu: „Vojakov“ na sociálnych sieťach zaujíma Vaša peňaženka, nie Vy | Preventista.sk
Na záver pre odľahčenie náročnej témy kyberbezpečnosti. Stačí google a čitateľ veľmi rýchlo zistí rozsah (teda publikovaný) Tvojich aktivít v oblasti edukácie. Pri troche jednoduchej sumarizácie napadá jednoduchá otázka – ako to všetko stíhaš a kedy žiješ taký ten život „pre seba“.
Zo všetkých siedmich otázok je práve táto najťažšia 😊. Jednoslovná odpoveď by bola „nestíham“. Ale keď to rozviniem, povedala by som, že život „pre seba“ prichádza v momentoch, keď si dokážem efektívne zorganizovať čas. Time management je pre mňa kľúčový, lebo bez neho by som len ťažko niečo stíhala. Keď mám veci naplánované, nájdem si čas aj na aktivity, ktoré mi prinášajú radosť a oddych – či už sa jedná o voľnočasové aktivity, vzdelávanie sa alebo len chvíľku pokoja pre seba.
Ďakujeme za rozhovor
Vyjadrite váš názor v komentároch