TOP10 autorov súťaže Informačná bezpečnosť, ja a moja škola

Lukáš Líška, Evanjelické kolegiálne gymnázium, Prešov

Žijeme v dobe internetovej. Mnohí z nás si nevedia ani len predstaviť, aký by bol život bez našich smartfónov, tabletov alebo počítačov. Prinášajú nám obrovské pohodlie a slobodu. Zároveň však s týmito výhodami, prichádzajú aj veľké nevýhody, preto si spomeňme niektoré riziká, ktoré nám hrozia.
Najprv začnime otázkou: Čo je to informačná bezpečnosť? Je to postup ochrany informácií znižovaním informačných rizík. Spravidla to zahŕňa zabránenie alebo prinajmenšom zníženie pravdepodobnosti neoprávneného alebo nevhodného prístupu k údajom.

Pri surfovaní na Internete nám hrozí veľa vecí. Jednou z nich je, že si stiahneme do počítača zákerné vírusy, ktoré môžu zničiť naše údaje, ktoré v ňom máme uložené alebo poškodiť náš počítač. Našťastie však už dnes máme jednoduchú a účinnú ochranu proti vírusom – antivírusový program. Je to program, ktorý chráni náš počítač pri práci s Internetom a kontroluje, či stiahnuté súbory neobsahujú nejaký škodlivý kód – vírus. Ak sa v súbore takýto vírus vyskytne, antivírus nás na to upozorní a jednoducho vírus odstráni.

Ďalším rizikom používania Internetu sú tak veľmi obľúbené sociálne siete. Dnes má už profil na sociálnych sieťach takmer každý. Prečo sú tak obľúbené? Umožňujú nám komunikovať so svojimi blízkymi po celom svete alebo môžeme s druhými zdieľať náš život prostredníctvom fotiek. Avšak aj tu musíme dávať obrovský pozor! Cudzí ľudia si môžu pomocou nášho profilu zistiť o nás rôzne informácie – koľko máme rokov, kde žijeme, aké sú naše záujmy, alebo čo sme včera jedli na obed ☺ No aj tento problém sa dá vyriešiť. Skoro každá sociálna sieť nám umožňuje, aby sme si svoj profil nastavili ako „súkromný“, čím zabezpečíme, že bez nášho potvrdenia ho nemôže nikto cudzí sledovať.

Posledným bezpečnostným rizikom sú heslá. Všade, kde sa zaregistrujeme, si potrebujeme nastaviť heslo. Veľa ľudí používa jednoduché heslá, ktoré používajú všade, kde sú zaregistrovaní. Skúsený „hacker“ dokáže takéto heslá veľmi rýchlo odhaliť , a tak získa prístup ku všetkým našim informáciám.

Čo by malo bezpečné heslo obsahovať? Každé heslo by malo obsahovať aspoň jedno veľké písmeno, číslicu a špeciálny znak. Nemali by ste si do hesla dávať názov našej obľúbenej kapely, hokejistu alebo meno nášho zvieratka. A pamätajte, na každý účet si nastavíme iné heslo, ktoré po istom čase obmieňame.

Povedali sme si len najdôležitejšie spôsoby, ktorými môžeme znížiť riziko ohrozenia našich údajov a počítača. Buďme preto opatrní a dodržme tieto základné rady, tak sa vyvarujeme mnohým rizikám. Dúfam, že vám tento článok pomohol a ďakujem, že ste si ho prečítali. ☺

Vyjadrite váš názor v komentároch